Jakie objawy alkoholizmu powinny zwrócić uwagę otoczenia?

19 września 2019 Alkoholizm

Picie alkoholu jest silnie zakorzenione w naszej kulturze. To stały element imprez rodzinnych, nic więc dziwnego, że widok znajomego lub członka rodziny z kieliszkiem w ręku nie wydaje się nam alarmujący. Zwykle niepokoju nie wzbudza nawet tendencja do upijania się. Wychodzimy przecież z założenia, że spotkanie przy wódce z kolegami w sobotni wieczór to forma relaksu wcale nie gorsza niż oglądanie spotkań piłkarskich albo granie w gry komputerowe. Takie podejście sprawia, że objawy alkoholizmu przestają być czytelne i często nie budzą niepokoju nawet pomimo tego, że wskazują na bardzo silny poziom uzależnienia.

Najbardziej charakterystyczne objawy alkoholizmu

Problemy z alkoholem zaczynają się niewinnie. Osoba uzależniona wcale nie sprawia wrażenie takiej, która nie radzi sobie z chęcią picia. Owszem, da się zauważyć, że pije nieco więcej niż inni, przez długi czas można jednak odnieść wrażenie, że wynika to po prostu z większej liczby okazji do picia. Jak już wspomniano, jako społeczeństwo wcale nie buntujemy się przeciwko temu, że w pewnych sytuacjach nie wypada odmówić alkoholu, nie uważamy więc, że sięganie po niego nawet dość regularnie jest problemem.

objawy alkoholizmu

A jednak już na wczesnym etapie choroby alkoholowej u pacjenta pojawia się głód alkoholowy. Dziś przyjmuje się zresztą, że to właśnie on jest sprawcą uzależnienia. Osoba chora odczuwa swego rodzaju przymus picia czując się coraz mniej komfortowo bez alkoholu. Te obniżone samopoczucie znajduje zresztą wyjaśnienie. Medycyna określa je mianem zespołu abstynencyjnego. Wielu osobom termin ten kojarzy się z detoksem w placówkach zamkniętych, tak naprawdę jednak z zespołem abstynencyjnym mamy do czynienia także wtedy, gdy chory sam z siebie przerwie picie lub doprowadzi do jego znacznego ograniczenia. Zespół abstynencyjny przeważnie kojarzy nam się z charakterystycznym drżeniem całego ciała. Prowadzi on jednak również do skoków ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu, w jakim pracuje serce pacjenta, a także do nudności, wymiotów, uczucia napięcia i wyjątkowej wręcz nadwrażliwości.

Czytaj również: Jak wyjść z alkoholizmu?>>

Osoba uzależniona zmienia się zresztą nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Pierwszym sygnałem świadczącym o tym, że dzieje się z nią coś niepokojącego jest przy tym upośledzenie kontroli. Sama nie wie, jak doszło do tego, że znowu sięgnęła po alkohol. Często nie może też przypomnieć sobie, kiedy właściwie skończyła pić. Problem jest poważny także dlatego, że w czasie rozwoju choroby obserwowana jest zwiększona tolerancja na alkohol. Znajomi osoby uzależnionej często nie kryją podziwu dla jej „mocnej głowy”, choć tak naprawdę organizm po prostu w pewnym stopniu uodparnia się na alkohol potrzebując większych niż dotychczas dawek, aby dać choremu satysfakcję, czy to fizyczną, czy to psychiczną. Nic więc dziwnego, że życie uzależnionego w pewnym momencie zaczyna się koncentrować na piciu. To zdobywanie i spożywanie alkoholu wymaga poświęcenia energii, jaka do tej pory była wydatkowana w pracy i w domu. Nawet próby uwolnienia się od następstw przyjmowania alkoholu wynikają wyłącznie z potrzeby osłabienia czujności najbliższych, a nie z rodzącej się świadomości zagrożenia.

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej
19 września 2019 Alkoholizm

0 Komentarze