Prywatny Alkoholowy Detox Domowy

14 października 2020 Alkoholizm

Uzależnienie od alkoholu jest częstym schorzeniem, które prowadzi do różnych problemów zdrowotnych, zarówno psychicznych jak i fizycznych. Aktualne statystyki wskazują, że nadużywanie alkoholu w Wielkiej Brytanii jest najwyższym czynnikiem ryzyka niepełnosprawności, złego stanu zdrowia, a nawet śmierci dla osób w wieku od 15 do 49 lat.

Uzależnienie lub uzależnienie od alkoholu jest równoznaczne z regularnym spożywaniem większej ilości alkoholu niż zalecana ilość tygodniowo. Obejmuje ono spożywanie nadmiernej ilości alkoholu, mimo świadomości, jak bardzo osłabiające jest to zachowanie.

Nadużywanie alkoholu ma miejsce wtedy, gdy nawyk spożywania alkoholu wyrządza mu krzywdę lub niepokój, gdy osoba nie może przestać pić mimo wielokrotnych prób i mimo pełnej świadomości negatywnych komplikacji zdrowotnych, jakie może spowodować.

Oznacza to utratę kontroli nad piciem alkoholu i spadek zainteresowania, a nawet obojętności wobec działań i wartości, które kiedyś były drogie człowiekowi.

Czy muszę odtruwać się od alkoholu?

Aby zrozumieć, czy potrzebujesz detoxu alkoholowego, należy ocenić swoje nawyki związane z piciem. Poniżej zamieszczamy listę pytań, które mogą pomóc w określeniu, czy należy ograniczyć lub całkowicie zaprzestać picia alkoholu.

Pytania te obejmują:

 • Jak często pijesz?
 • Ile pijesz wina lub piwa dziennie lub tygodniowo?
 • Czy są jakieś problemy w codziennym życiu lub pracy spowodowane piciem?
 • Czy masz jakieś objawy uzależnienia od alkoholu?
 • Czy miałeś/aś problemy z prawem z powodu spożywania alkoholu?
 • Czy picie alkoholu jest szkodliwe dla związków?
 • Czy masz objawy odstawienia alkoholu, jeśli przestaniesz pić na jeden dzień?

Czy kwalifikuję się do domowej diety alkoholowej?

Przed złożeniem zapytania o domową detoksykację alkoholową należy koniecznie spełnić poniższe wymagania. Ma to na celu wyłącznie zapewnienie własnego bezpieczeństwa oraz uzyskanie pomocy odpowiedniej dla danego schorzenia.

Wymagania są następujące:

 1. Nigdy nie doświadczyłeś ataków lub napadów, czy to związanych z odstawieniem alkoholu, czy z wcześniejszymi stanami chorobowymi

 2. Musi być ktoś, kto może ci towarzyszyć przez cały czas trwania programu detoksykacji. Ta osoba musi być z tobą przez cały czas

 3. Musisz mieć możliwość zarezerwowania 10 dni (maksymalnie) na proces detoksykacji

 4. Spożywacie Państwo nie więcej niż 30 jednostek dziennie.

Jeśli nie spełniasz powyższych kryteriów, radzimy zwrócić się o profesjonalną pomoc medyczną do swojego lekarza pierwszego kontaktu lub zadzwonić do naszego zespołu ds. skierowań po dalsze porady.

Jeśli obawiasz się, że Ty sam lub ktoś, na kim Ci zależy, jest uzależniony od alkoholu, wypełnij naszą bezpłatną internetową ankietę dotyczącą alkoholu, a jeden z członków naszego zespołu skontaktuje się z Tobą w zaufaniu, aby udzielić Ci wskazówek i porady.

Inne powody uzależnienia od alkoholu

Jedynym sposobem na powstrzymanie uzależnienia fizycznego lub uzależnienia od alkoholu jest rzucenie picia i rozpoczęcie procesu detoksykacji. Zdecydowanie należy przeprowadzić detoksykację alkoholową z jednego z poniższych powodów:

 • Zdiagnozowano u ciebie chorobę alkoholową
 • Zdiagnozowano u pana marskość wątroby
 • Zdiagnozowano u pana zapalenie wątroby typu C
 • Masz przewlekły ból lub chorobę serca
 • Masz do czynienia z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak choroba dwubiegunowa lub depresja.
 • Jesteś na lekach, na które alkohol może mieć negatywny wpływ
 • Planujesz zostać, lub jesteś w ciąży

Aby uzyskać więcej informacji na temat alkoholizmu plamistego, odwiedź naszą stronę, która omawia oznaki i objawy alkoholizmu.

Chociaż dostępnych jest wiele usług i udogodnień, nie każdy ma wystarczająco dużo pieniędzy i środków, aby poddać się prywatnej detoksykacji medycznej. Jakie są więc inne możliwości? Odtrucie alkoholowe w domu jest jednym z rozwiązań, które należy rozważyć.

Jak sama nazwa wskazuje, detoks alkoholowy w domu oznacza, że przechodzi się przez cały proces, aby powstrzymać uzależnienie od alkoholu przy minimalnym wsparciu ze strony służb medycznych.

Obejmuje to wszystkie aspekty, w tym detoksykację wspomaganą medycznie, wsparcie żywieniowe, sesje doradcze i terapeutyczne oraz wskazówki dotyczące zmiany stylu życia. Wszystkie te elementy są dostarczane w ramach naszych programów hospitalizacji, podczas gdy nasz domowy program detoksykacji alkoholowej skupia się wyłącznie na detoksykacji w aspekcie powrotu do zdrowia.

Czym jest wspomagany medycznie domowy detoks alkoholowy?

Podobnie jak detoksykacja alkoholowa w prywatnej placówce rehabilitacyjnej, detoksykacja domowa jest nadzorowanym procesem, w którym pacjent jest stopniowo odstawiany od alkoholu w miarę upływu czasu.

Podczas detoksykacji mogą wystąpić objawy odstawienia i w zależności od stopnia uzależnienia/uzależnienia, mogą one być łagodne lub poważne. W przypadku chronicznego uzależnienia, medycznie wspomagana detoksykacja może zapobiec poważnym lub nawet śmiertelnym powikłaniom.

Jakiego rodzaju leki można mi podać na detoks alkoholowy w domu?

Benzodiazepiny, takie jak lorazepam, alprazolam i diazepam są powszechne leki, które mogą zmniejszyć ryzyko ataków podczas detoksykacji alkoholu. Lekarz może również przepisać leki neuroleptyczne w celu złagodzenia objawów lub niektóre pigułki przeciwlękowe w celu poprawy zdrowia psychicznego.

Poniżej wymieniliśmy niektóre z najczęściej przepisywanych leków, które mogą złagodzić niektóre objawy odstawienia. Każdy lek musi być podawany przez jednego z naszych pracowników medycznych, a dawka, którą otrzymają Państwo, zostanie określona po przeprowadzeniu oceny w trakcie rozmowy wideo.

Leki te obejmują:

 • Chlordiazepoksyd: środek uspokajający, który łagodzi objawy podczas najcięższych okresów detoksykacji alkoholu
 • Diazepam: lek uspokajający i zmniejszający napięcie, który może pomóc przy drżeniach
 • Lorazepam: lek przeciwlękowy
 • Metoklopramid: lek uspokajający układ trawienny w całym procesie detoksykacji
 • Tiamina (witamina B): lek zastępujący składniki odżywcze, które zostały utracone w wyniku nadużywania alkoholu.
 • Naltrekson: narkotyk, który pomaga zmniejszyć łaknienie alkoholu, a także problemy z jelitami i bóle głowy

Czego można oczekiwać od naszych usług detoksykacji domowej?

W Rehab 4 Uzależnienie mamy dziesięciolecia doświadczenia w pomaganiu tysiącom pacjentów w przezwyciężaniu uzależnienia od alkoholu lub uzależnienia w naszych profesjonalnych ośrodkach.

Wychodząc naprzeciw potrzebom współczesnego życia, rozszerzyliśmy nasze programy detoksykacji alkoholowej na domowe procesy detoksykacji. Ogólny przegląd tego, co oferujemy, zawiera:

 • Wstępna ocena z naszymi wewnętrznymi psychiatrami i lekarzami, którą można przeprowadzić za pomocą Skype'a lub innych aplikacji do prowadzenia rozmów wideo.
 • Niezbędny lek na receptę dostarczony do Twoich drzwi (dawka będzie dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb)
 • Kolejneoceny od naszego zespołu medycznego za pośrednictwem rozmowy wideo
 • 24-godzinny dostęp do infolinii medycznej w przypadku konieczności uzyskania dalszej pomocy

Po co detoksykacja z alkoholu w domu?

Detoksykacja domowa może być odpowiednią opcją dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na pójście na prywatny odwyk - czy to finansowo, emocjonalnie czy społecznie.

Podczas gdy statystyki wskazują, że leczenie szpitalne ma wyższy wskaźnik powodzenia powrotu do zdrowia, coraz więcej osób decyduje się na detoksykację domową, ponieważ łatwiej jest wznowić opiekę nad dziećmi lub starszymi rodzicami, łatwiej jest kontynuować obowiązki zawodowe oraz inne zobowiązania i obowiązki.

Jednym z głównych powodów, dla których osoby zmagające się z uzależnieniem od alkoholu wybierają detoksykację domową, są koszty finansowe. Ponieważ leczenie szpitalne obejmuje zakwaterowanie, dostęp do lekarstw i usług doradczych, wsparcie żywieniowe i korzystanie ze wszystkich udogodnień ośrodka, nie jest zaskoczeniem, że koszty są często uważane za wysokie.

Detoksykacja domowa stanowi najmniejsze zakłócenie w Państwa codziennym życiu, a także w Państwa finansach. Pozwala ona na detoksykację i powrót do zdrowia po przebytej chorobie, a także umożliwia otrzymanie wsparcia od przyjaciół i rodziny bez ograniczeń dotyczących odwiedzania ośrodka stacjonarnego.

Pozwala również na przejęcie kontroli nad własnym odżywianiem i planami posiłków, co może przyczynić się do zwiększenia poczucia siły i niezależności. Należy jednak zauważyć, że wszystkie leki wydawane na receptę muszą być w tej fazie regularnie oceniane i monitorowane przez pracownika służby zdrowia.

Pierwsze kroki do detoksykacji domowej alkoholu

Kilka pierwszych kroków odgrywa decydującą rolę w sukcesie domowego detoksykacji alkoholu. Dlatego należy dobrze się przygotować i wykonać następujące zadania:

 • Upewnij się, że posiadasz medycznie zatwierdzony plan detoksykacji i wsparcia.
 • Wybierz bezpieczne i spokojne miejsce, aby zakończyć detoks w domu (na przykład, jeśli mieszkasz z dziećmi lub starszym rodzicem, od którego wolałbyś się oddalić podczas procesu detoksykacji, zaplanuj pobyt u krewnego w bezpiecznym i nieszkodliwym środowisku).
 • Wyrzućcie wszelkie napoje alkoholowe z tej przestrzeni życiowej
 • Stwórz szczegółowy plan radzenia sobie z każdym etapem procesu, na którym Twoim zdaniem pojawią się trudności.
 • Poinformuj swoich przyjaciół lub członków rodziny, aby uzyskać ich wsparcie w tym okresie.
 • Jeżeli przewidywane są poważne objawy odstawienia, należy dokonać niezbędnych ustaleń w zakresie pracy lub innych zobowiązań, na wypadek gdybyś był zbyt niechętny do udziału.
 • Przygotuj odpowiednią ilość płynów w swoim domu, aby zapobiec odwodnieniu.
 • Zapasy witamin i suplementów, aby zapewnić organizmowi wystarczającą ilość składników odżywczych podczas procesu detoksykacji

Zwężająca się metoda detoksykacji alkoholu w domu

Szybkie i nagłe zaprzestanie spożywania alkoholu jest bardzo niebezpieczne i z tego powodu zawsze zalecamy podejście "zwężające".

Chociaż wielu uważa, że rezygnacja z alkoholu "zimnego indyka" przyspieszyłaby ich powrót do zdrowia i zaoszczędziła wiele czasu i wysiłku, istnieje znaczna liczba poważnych zagrożeń związanych z nagłym całkowitym zaprzestaniem picia alkoholu.

Nieoczekiwane zaprzestanie picia alkoholu w organizmie może doprowadzić do szoku. Skutki uboczne mogą również obejmować napady drgawek, gorączkę, halucynacje, pocenie się, trudności ze spaniem, wymioty lub zwiększone bicie serca.

Metoda zwężająca się

I odwrotnie, metoda "zwężająca się" polega na stopniowym ograniczaniu spożycia alkoholu. Jest to jedyna zatwierdzona opcja, która zapewnia całkowicie bezpieczne i pewne wycofanie alkoholu.

Skutki uboczne mogą być mniej poważne, jednak konieczna jest pomoc medyczna - zwłaszcza w przypadku osób pijących dużo alkoholu. Zmniejszenie spożycia alkoholu oznacza stopniowe zmniejszanie jego spożycia na co dzień. Oznacza to, że organizm stopniowo przestaje się przyzwyczajać do przyjmowania substancji i może powoli powracać do swoich naturalnych funkcji.

Zwężenie oznacza również wydłużenie czasu pomiędzy kolejnymi napojami. Na przykład, picie tylko jednej jednostki na godzinę, albo zastąpienie co drugiej szklanki kuflem wody zamiast piwa.

Inną powszechnie stosowaną metodą zwężeń jest indywidualne przełączanie się na napój alkoholowy, na którym nie mają ochoty. Zastąpienie np. wina piwem sprawi, że pacjent będzie mniej skłonny do picia tego ostatniego, jeśli nie lubi piwa.

Jak bezpiecznie odtruwać się od alkoholu w domu

Ogólnie rzecz biorąc, detoksykacja alkoholu w domu może być bezpieczna i skuteczna pod warunkiem udzielenia pomocy medycznej. Należy jednak podjąć pewne ważne środki, aby uniknąć pogorszenia objawów odstawienia i innych komplikacji.

Oto kilka rzeczy, które można zrobić:

 • monitorować dokładną ilość alkoholu, którą pijesz każdego dnia i stopniowo ją zmniejszać. Jeśli to konieczne, zleć to swoim przyjaciołom lub członkom rodziny.
 • Zastąpić napoje wysokoprocentowe produktami niskoalkoholowymi, takimi jak piwo.
 • Pić dużo alternatywnych płynów, takich jak soki, czyste wody lub elektrolity w celu nawodnienia organizmu.
 • Przyjmowanie większej ilości żywności i suplementów, aby zapewnić organizmowi wystarczającą ilość składników odżywczych

Przykładowe harmonogramy detoksykacji alkoholu w warunkach domowych

Dokładny plan detoksykacji alkoholu w domu może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak poziom intensywności picia, istniejące wcześniej warunki zdrowotne, płeć, wiek i historia choroby.

Poniżej znajdują się dwa przykładowe harmonogramy, które dają Ci ogólny zarys:

1. Harmonogram dla osoby, która spożywa dziennie ponad 20 butelek piwa:

 • Dzień 1: w sumie 16 butelek, jedna na 60 minut.
 • Dzień 2: w sumie 10 butelek, jedna na 90 minut
 • Dzień 3: W sumie 8 butelek w ciągu dnia
 • Dzień 4: W sumie 6 butelek w ciągu dnia
 • Dzień 5: W sumie 4 butelki w ciągu dnia
 • Dzień 6: W sumie 2 butelki w ciągu dnia
 • Dzień 7: Bez butelki

2. Harmonogram dla osoby, która spożywa codziennie 12 butelek piwa:

 • Dzień 1: w sumie 10 butelek w ciągu dnia
 • Dzień 2: W sumie 8 butelek w ciągu dnia
 • Dzień 3: W sumie 6 butelek w ciągu dnia
 • Dzień 4: w sumie 4 butelki w ciągu dnia
 • Dzień 5: W sumie 2 butelki w ciągu dnia
 • Dzień 6: Bez butelki

Objawy cofania się

Alkohol może powodować depresję mózgu i ośrodkowego układu nerwowego, co prowadzi do uczucia euforii i odprężenia. Organizm dąży do zapewnienia równowagi we wszystkich funkcjach narządów i zazwyczaj wyzwala w mózgu produkcję większej ilości receptorów neuroprzekaźników. To z kolei stymuluje lub pobudza ośrodkowy układ nerwowy.

Kiedy rzucasz picie, alkohol jest odejmowany zarówno od oryginalnych receptorów, jak i od tych dodatkowych, które zostały wykute podczas wieloletniej eksploatacji.

To w końcu powoduje, że układ nerwowy staje się nadpobudliwy i powoduje kilka objawów, takich jak:

 • drżenia
 • Pocenie się
 • Zwiększone bicie serca
 • Mdłości
 • Drażliwość
 • Lęk

W poważniejszych przypadkach poważne objawy mogą obejmować napady drgawek, paranoję, iluzje, podwyższoną temperaturę ciała i halucynacje. Jeśli doświadczysz któregoś z tych ostatnich objawów podczas detoksykacji domowej, koniecznie zwróć się o pomoc lekarską w nagłych wypadkach.

Domowe środki zaradcze na objawy odstawienia

Domowa detoksykacja ma swoje zalety, a jedną z nich jest wolność w zaspokajaniu własnych potrzeb życiowych. Aby zrekompensować komuś nieprzyjemne objawy odstawienia, które możesz doświadczyć, przygotowaliśmy listę domowych środków zaradczych.

Metody te obejmują:

 • Techniki głębokiego oddychania
 • Weź ciepły prysznic
 • Medytuj

Jak długo trwa detoksykacja domowa alkoholu?

Większość ludzi może ukończyć detoksykację alkoholową w mniej niż siedem dni. Jednakże poważniejsze przypadki mogą wymagać więcej czasu na ustąpienie objawów odstawienia.

Czas trwania całkowitej detoksykacji z alkoholu będzie zależał od wielu różnych zmiennych. Detoksykacja w domu zajmuje więcej czasu, ponieważ chce się uniknąć poważnych problemów poprzez podjęcie niezbędnych środków ostrożności.

Alkohol pozostaje w twoim krwiobiegu przez wiele godzin po jego wypiciu, więc kiedy zacznie się usuwać z organizmu, doświadczysz tych objawów odstawienia w ciągu około sześciu godzin od ostatniego napoju, który wypiłeś.

1. 1. Sześć godzin

Niewielkie objawy odstawienia obejmują:

 • Niewielkie wstrząsy
 • Mdłości
 • Bóle głowy
 • Suchość w ustach

2. 12 - 24 godziny

Poważniejsze objawy odstawienia mogą zacząć się rozwijać po pierwszych sześciu godzinach. Objawy te obejmują:

 • Wymioty
 • Wstrząsy
 • Bóle głowy
 • Pocenie się
 • Zagadnienia związane z koncentracją i koncentracją

Objawy odstawienia alkoholu nasilają się przez około dwadzieścia cztery godziny, zanim zaczną ustępować. Niektórzy pacjenci zgłaszali halucynacje w tym stanie, ale zazwyczaj są one poważne w okresie 24 godzin po ostatnim napoju.

3. Dzień 1-2

Niewielkie wrażenia związane z odstawieniem alkoholu wymienione powyżej mają tendencję do przechodzenia do pierwszego i drugiego dnia po odstawieniu alkoholu.

Objawy te obejmują

 • Bóle głowy
 • Problemy żołądkowe
 • Wstrząsy

Dla osób doświadczających niewielkiego odstawienia alkoholu, objawy te osiągną punkt kulminacyjny do 24 godzin, a następnie zaczną się zmniejszać o cztery lub pięć dni.

4. Dzień 2-3

Dla tych, którzy doświadczają poważnego wycofania alkoholu, etap ten może wskazywać wiele. W tej fazie lekarze będą zwracać uwagę na objawy delirium tremens, czyli delirium odstawienia.

Inne objawy obejmują:

 • Podwyższona temperatura ciała
 • Halucynacje
 • Dezorientacja
 • Konfiskaty
 • Agitacja

5. Dzień 3. i później

W tym czasie objawy odstawienia alkoholu osiągają swój szczyt i w najgorszym przypadku mogą trwać nawet do czterech tygodni po spożyciu ostatniego drinka przez pacjenta.

Objawy te obejmują:

 • Zmiany w ciśnieniu krwi
 • Zmiany w oddychaniu
 • Zmiany rytmu serca
 • Konfiskaty
 • Halucynacje

Napady są poważniejszym skutkiem ubocznym, ale tylko około 25 procent pacjentów ich doświadczy. Do poważniejszych objawów należą napady i halucynacje, ale tylko około pięciu procent pacjentów zgłosiło ich wystąpienie.

Późne objawy zaczynają się od dwóch do czterech dni po ostatnim spożyciu alkoholu. W tym momencie mogą wystąpić drżenia. Wszystkie późne objawy ustępują pomiędzy czterema a sześcioma dnia mi po ostatnim spożyciu alkoholu.

Dietetyczna detoksykacja alkoholowa w domu

Dobrze zbilansowana dieta jest ważna podczas detoksykacji alkoholowej, ponieważ organizm potrzebuje wielu niezbędnych składników odżywczych, aby prawidłowo funkcjonować i odzyskiwać siły po symptomach odstawiennych.

Poniżej znajduje się kilka typowych produktów spożywczych, które należy uwzględnić i unikać w tym okresie:

 • Elektrolity
 • Witaminy i składniki mineralne
 • Białka
 • Złożone węglowodany
 • Żywność, której należy unikać

Możliwość ponownego wykorzystania i statystyki

Nawet jeśli całkowicie udało ci się rzucić alkohol i odtruć się od niego, może pojawić się możliwość nawrotu, co oznacza, że twoje uzależniające myśli i zachowania powrócą.

Ryzyko to może wystąpić w każdej chwili i zależy od wielu czynników, takich jak styl życia, rodzina i wsparcie medyczne, a nawet genetyka. W niedawnym badaniu na temat nawrotu choroby u ponad 500 osób, które wyzdrowiały z uzależnienia od alkoholu, wyniki wykazały, że:

 • Około 6 % osób doświadczyło nawrotu po 5 latach
 • Około 9 % doświadczyło nawrotu choroby po 10 latach
 • Około 12 % doświadczyło nawrotu choroby po 20 latach

Chociaż liczby te nie są wysokie, należy wziąć pod uwagę możliwe zagrożenia i wdrożyć środki zapobiegawcze w celu zminimalizowania ryzyka nawrotu choroby w przyszłości.

Niektóre możliwe oznaki wskazujące na potencjalny nawrót choroby to m.in: romansowanie z butelką"; częste rozmowy o napojach alkoholowych; przebywanie z innymi pijącymi; brak sesji terapeutycznych lub leków; oraz pogorszenie się stanu zdrowia psychicznego.

Podczas gdy detoksykacja jest nieodłącznym pierwszym krokiem w procesie regeneracji, ważne jest, aby pamiętać, że regeneracja jest całym procesem, który obejmuje utrzymanie. Obejmuje to regularne sesje doradcze, aby pomóc utrzymać nawrót choroby na zatoce, i dalsze terapie, aby odkryć korzenie uzależnienia / zależności.

Co należy zrobić po zakończeniu detoksykacji alkoholu w domu?

Nawet po zakończeniu detoksykacji alkoholowej w domu, nadal istnieją pewne ważne rzeczy, aby zapobiec nawrotowi lub ponownemu wystąpieniu uzależnienia w przyszłości.

Cały twój plan rehabilitacji powinien koncentrować się na wsparciu z następujących źródeł:

 • Poszukaj porady
 • Rodzina i przyjaciele
 • Grupy wsparcia
 • 12-stopniowy program naprawczy

Kto nie powinien detoksować alkoholu w domu?

Są pewne ważne względy dla tych, którzy chcieliby poddać się detoksowi w domu. Detoksykacja jest stresującym i często skomplikowanym procesem, który czasami może być niebezpieczny.

Każdy powinien zastanowić się nad swoją własną sytuacją, zanim zdecyduje, czy ten proces jest czymś, co powinien podjąć. To nie jest dla osób, które:

 • Mają historię napadów
 • Były agresywne lub brutalne, gdy próbowały rzucić narkotyki
 • Mają przewlekły problem zdrowotny - WZW C, choroby serca, cukrzyca, problemy z płucami, choroby wątroby
 • Miały w przeszłości poważne objawy odstawienia
 • Cierpieć z powodu depresji
 • Przyjmować benzodiazepiny lub opiaty, a także nadużywanie alkoholu

Warto przeczytać:

Czym jest polineuropatia alkoholowa? Czytaj więcej
Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny? Czytaj więcej
Objawy zespołu abstynenckiego Czytaj więcej
14 października 2020 Alkoholizm

0 Komentarze