Co to są dopalacze?

25 września 2019 Dopalacze

Choć termin dopalacze bywa definiowany na przynajmniej kilka sposobów, najczęściej mianem tym określa się substancje psychoaktywne, które nie są uznawane za narkotyki. Niejednokrotnie substancje te charakteryzuje zresztą nie tylko bardzo silne działanie, ale i szereg skutków ubocznych. Są też o wiele łatwiejsze do nabycia niż narkotyki, dopalacze stają się więc problemem osób bardzo młodych.

Dopalacze – próba definicji

Mówiąc o dopalaczach jako o pewnej grupie środków zwraca się uwagę nie tylko na to, że mają one działanie psychoaktywne. Warto wiedzieć też, że nie zawsze powstają one ze składników naturalnych, do ich produkcji często wykorzystywane są bowiem także syntetyki. Nie określa się ich mianem narkotyków, nie oznacza to jednak, że można stosować je bez obaw o zmiany, jakie wyrządzą w ludzkim organizmie. Dziś nie mamy już żadnych wątpliwości, co do tego, że sięganie po dopalacze może prowadzić do uzależnienia od nich, a ich wysokie dawki są w stanie spowodować śmierć.

Choć mówi się o nich jako o jednej grupie produktów, dopalacze zwykle więcej dzieli niż łączy. Tak jest choćby wówczas, gdy analizuje się formę, w jakiej są one podawane. To zarówno kolorowe tabletki i pachnące proszki, jak i przeznaczone do lizania znaczki. Ich producenci wykazują się zresztą pod tym względem dużą kreatywnością, na rynku dostępne są więc także dopalacze sprzedawane jako susz, a nawet skręty.

dopalacze

Co powoduje uzależnienie?

Jak już wspomniano – substancje psychoaktywne zawarte w dopalaczach naturalnych i syntetycznych mogą prowadzić do uzależnienia. Ich działanie można zresztą porównać do tego, jakie charakteryzuje wiele znanych nam narkotyków, w tym haszysz, marihuanę, czy kokainę. Po odstawieniu dopalaczy mogą więc pojawić się takie same objawy, z jakimi mamy do czynienia przy zespole abstynencyjnym, a więc zarówno drgawki, jak i skoki ciśnienia oraz stanu lękowe. Warto mieć na uwadze i to, że osoby sięgające po dopalacze często uzależniają się nie tylko od samych substancji psychoaktywnych wchodzących w ich skład. Uzależnienie może dotyczyć także pewnego stanu emocjonalnego, jaki jest możliwy do uzyskania po ich zażyciu.

Jak dopalacze wpływają na organizm?

Przynajmniej raz na jakiś czas możemy spotkać się z osobami deklarującymi, że choć sięgają po dopalacze na imprezach, nie obserwują u siebie objawów uzależnienia. Nawet, jeśli jest to prawda, nie wolno zapominać, że środki te nie pozostają bez wpływu na ludzki organizm. Najpoważniejszym problemem jest osłabienie działania układu nerwowego, dopalacze mogą jednak prowadzić również do uszkodzenia tkanek mózgu, a nawet serca. Także psychika nie radzi sobie z dopalaczami tak dobrze, jak wiele osób chciałoby sądzić. To ich przyjmowanie może być winne postępującym problemom z koncentracją i zapamiętywaniem, nadmiernej senności, a także przybierającym na sile problemom z zasypianiem. Dopalacze prowadzą też niejednokrotnie do stanów lękowych, napadów agresji, a nawet – uszkodzenia wątroby i problemów z nerkami prowadzących nawet do ich niewydolności.

Zobacz również: Rodzaje dopalaczy >>

25 września 2019 Dopalacze

0 Komentarze