Rodzaje dopalaczy

10 września 2019 Dopalacze

Dopalaczami określa się wszystkie substancje o działaniu psychoaktywnym, które w ustawie nie zostały zaklasyfikowane jako narkotyki. Mogą one powstawać z naturalnych składników roślinnych lub być produkowane syntetycznie.  Na rynku dostępne są dopalacze w różnych formach – od proszku czy kolorowych tabletek przez susz aż po znaczki, lizaki, kadzidełka do palenia. Łączy je to, że zawierają składniki, które silnie oddziałują na układ opioidowy, wywołują krótkotrwały efekt odprężenia i relaksu, mogą powodować również halucynacje. Wszystkie dopalacze, podobnie jak narkotyki, silnie uzależniają, a ich przedawkowanie może być śmiertelne.

Substancje typu „spicy”

Pierwszą grupą dopalaczy są substancje typu „spicy”. Są to susze roślinne oraz kadzidełka do palenia. Takie dopalacze spala się w fajkach wodnych lub w postaci skrętów. Substancje należące do tej grupy pomagają osiągnąć efekty bardzo podobne do przyjmowania narkotyków (przede wszystkim marihuany oraz opium).

Party pills

Party pills to kolorowe pigułki oraz pachnące proszki pakowane w foliowe torebki. Są one produkowane z substancji sztucznych (mieszanka różnych syntetyków). Efektem przyjęcia party pills zwykle jest ogromny zastrzyk pozytywnej energii. Poprawiają one nastrój, dodają pewności siebie, niwelują senność, dają siły do zabawy. Takie efekty sprawiają, że po tego typu dopalacze bardzo często sięga młodzież na imprezach, która chce doskonale bawić się przez całą noc.

Pigułki i kolorowe znaczki

Pigułki i kolorowe znaczki do lizania zawierają wyłącznie jedną substancję aktywną. Są one produkowane syntetycznie. Podobnie jak party pills bardzo często sprzedawane są w dyskotekach, klubach i na wszelkiego typu imprezach młodzieżowych.

dopalacze

Dopalacze naturalne i syntetyczne

Kolejny podział dzieli dopalacze ze względu na substancje, z których powstają. Do tej grupy zalicza się dopalacze naturalne i syntetyczne. Dopalacze naturalne bardzo często powstają z wyciągów z szałwii wieszczej oraz kratomu. Składniki zawarte w obu tych roślinach wywołują efekty halucynogenne. Dostępne są także susze z w dodatkiem powoju hawajskiego, muchomora plamistego oraz muchomora czerwonego.

W dopalaczach syntetycznych bardzo często pojawia się benzylopiperazyna (BZN). Jest to silnie uzależniający środek psychoaktywny, który wywołuje szereg efektów ubocznych. Powoduje on odwodnienie organizmu, może wywoływać zaburzenia rytmu serca i wahania ciśnienia tętniczego. Dopapalcze z BZN działają podobnie do amfetaminy.
W grupie dopalaczy syntetycznych wiele mieszanek zawiera TFMPP. Działają one bardzo podobnie do marihuany i haszyszu. Popularne są także dopalacze z mefedronem, które wywołują szybki wzrost temperatury ciała. Przedawkowanie może prowadzić do przegrzania organizmu (działanie mefedronu jest zbliżone do działania kokainy).

Jakie są skutki uboczne dopalaczy?

Dopalacze działają podobnie do narkotyków. Zawierają szereg silnie uzależniających substancji. Regularne sięganie po party pills, substancje „spicy” czy kolorowe znaczki może prowadzić do fizycznego i psychicznego uzależnienia, a efektem ich odstawienia będą objawy zespołu abstynencyjnego (rozdrażnienie, lęk, bóle głowy, kołatanie serca, nudności, wymioty).

10 września 2019 Dopalacze

0 Komentarze