Co zależy wiedzieć o uzależnieniu od hazardu?

17 września 2019 Hazard

Uzależnienie od hazardu to przedstawiciel tak zwanych uzależnień behawioralnych. Jest działaniem powtarzającym się, dla którego charakterystyczne jest to, że nie można sprawować nad nim kontroli. Pociąga przy tym negatywne konsekwencje odbijające się nie tylko na osobie uzależnionej, ale również na osobach znajdujących się w jej najbliższym otoczeniu. Charakterystyczne jest dla niego również to, że na diagnozę nie wpływa wcale rodzaj gry uprawianej przez osobę uzależnioną, ale sam sposób grania oraz to, że w pewnym momencie zaczyna on przeobrażać się w coś, co staje się sensem życia i główną życiową motywacją.

Hazard i jego formy

Problem uzależnienia od hazardu od dziesięcioleci interesuje badaczy. Już od dłuższego czasu terapeuci, sami uzależnieni oraz osoby z ich otoczenia mogą więc posługiwać się klasyfikacją różnych form hazardu, która okazuje się bardzo pomocna w diagnozie choroby. Pierwszym jej szczeblem jest tak zwany hazard rekreacyjny. Dochodzi do niego sporadycznie, on sam jest zaś traktowany jako sposób spędzania wolnego czasu i całkiem interesująca rozrywka. Kolejnym etapem jest tak zwany hazard rekreacyjny z problemami. Hazard problemowy staje się już nie jednym z, ale głównym źródłem relaksu i rozrywki. Gdy zaczyna on pełnić tę funkcję, zwykle można też zaobserwować pierwsze negatywne konsekwencje grania. Przeważnie jest to zaniedbywanie rodziny i znajomych, już na tym etapie okazuje się jednak często, że gra pochłania znacznie większe zasoby finansowe niż oczekiwano. Trzeci etap to hazard patologiczny i w tym momencie można mówić już o uzależnieniu.

uzależnienie od hazardu

Jak już wspomniano, rodzaj gry nie ma znaczenia podczas stawiania diagnozy dotyczącej uzależnienia od hazardu. Można jednak zauważyć, że niektóre gry uzależniają szybciej niż inne. W tym kontekście najczęściej wymienia się karty i ruletkę, coraz częściej wspomina się jednak również loterie, tak zwane gry sportowe wiążące się z przewidywaniem wyników konkretnych spotkań i całych rozgrywek, a także granie w sieci w internetowych kasynach

Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu?

Leczenie uzależnienia od hazardu nie jest możliwe tak długo, jak długo osoba, której problem ten dotyczy, nie jest świadoma jego istnienia. Pewne objawy są jednak na tyle charakterystyczne, że ich dostrzeżenie powinno zaalarmować najpierw osoby znajdujące się w najbliższym otoczeniu hazardzisty, potem zaś – także jego samego.

Pierwszym sygnałem świadczącym o tym, że dzieje się coś złego jest samo zaabsorbowanie hazardem. Osoba uzależniona zaczyna odczuwać przymus grania, nie może się od niego powstrzymać, a jednocześnie coraz gorzej radzi sobie z kontrolowaniem czasu, jaki przeznacza na granie. W pewnym momencie trudno też mówić o bezwarunkowym zadowoleniu z hazardu. Owszem, jest on źródłem satysfakcji, jej odczuwanie wymaga jednak poświęcania tej rozrywce coraz dłuższego czasu. Potrzeba grania wiąże się też z koniecznością inwestowania realnych pieniędzy. Najpierw są one symboliczne, z czasem jednak w grę wchodzą coraz większe kwoty.

17 września 2019 Hazard

0 Komentarze