Uzależnienie od hazardu - jak je rozpoznać i leczyć?

17 stycznia 2020 Hazard

Uzależnienie od hazardu to uzależnienie o charakterze behawioralnym, kiedy to człowiek uzależnia się od pewnych czynności i sytuacji, a nie od substancji. Uzależnienie od hazardu wydaje się więc mniej poważnym problemem, ale to nieprawda. Istnieje wiele rodzajów uzależnień od hazardu, ale każde z nich może doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji w życiu zawodowym i prywatnym. Rozpoznanie w porę problemu uzależnienia pozwala też w odpowiedniej chwili zareagować. Po czym poznać, że ktoś jest uzależniony od hazardu?

Jak leczy się to uzależnienie?

Uzależnienie od hazardu - dlaczego niebezpieczne?Uzależnienie od hazardu jest groźnym zjawiskiem. Można je skutecznie leczyć tylko w sytuacji, gdy dana osoba sama zdaje sobie sprawę ze swojego problemu i chce go rozwiązać. Ten rodzaj uzależnienia może doprowadzić do rozpadu rodziny, problemów z prawem, z pracą, a nawet do samobójstwa. Dlatego też bardzo ważne jest rozpoznanie sygnałów świadczących o uzależnieniu, żeby móc zareagować w porę - w początkowej fazie rozwoju tego zjawiska. 

Uzależnienie od hazardu - rodzaje uzależnień

Uzależnienie od hazardu jest rodzajem uzależnienia behawioralnego, związanego z powtarzalnym zachowaniem. Wyróżniamy jednak kilka rodzajów tego uzależnienia, związanego z rodzajem hazardu, jaki się uprawia. Granie od czasu do czasu nie jest jeszcze problematyczne - to forma spędzania wolnego czasu. Ktoś z ciekawości uda się do kasyna, zaloguje się do kasyna internetowego, albo będzie brać udział w innego rodzaju grach losowych. Może też umówić się z przyjaciółmi na partyjkę w karty, a obstawiać będzie jakieś niewielkie sumy pieniężne. Nie jest to jeszcze żaden problem - to tylko hazard rekreacyjny. Może przerodzić się jednak w coś gorszego, choć nie musi. Zależy to od siły woli danej osoby, jej sytuacji życiowej, a także ogólnych, indywidualnych predyspozycji. Uzależnić można się od emocji, które towarzyszą grze. Wygrana nie sprawia, że uzależniony przestaje grać - uważa, że musi dalej korzystać z tego, że ma szczęście. Z kolei przegrana sprawia, że chce się odegrać. Jeśli chcielibyśmy wyróżnić typy uzależnienia od hazardu, wyglądają one następująco:

  • hazard rekreacyjny
  • hazard ryzykowny
  • hazard problemowy
  • hazard patologiczny.

Najgorszy jest oczywiście ostatni typ hazardu, jednak także hazard problemowy może przynieść wiele negatywnych skutków. Jeszcze w fazie ryzykownej z problemami można sobie jakoś poradzić. W fazie problemowej hazardzista zaczyna tracić już kontrolę nad tym, co się dzieje. Hazard patologiczny oznacza już uzależnienie. Wówczas nawet gdy gra rujnuje życie, osoba uzależniona gra dalej. 

Uzależnienie od hazardu - fazy uzależnienia

Możemy wyróżnić kilka faz uzależnienia, przez które przechodzi człowiek, nim hazard zrujnuje jego życie. Wyróżniamy 4 kolejne fazy, z których pierwsza to faza zwycięstw. W tej fazie nawet drobne wygrane niezwykle cieszą, co sprawia, że podbija się stawki. Kolejna jest faza strat, po której następuje faza desperacji. To właśnie w tej fazie zaczynają się prawdziwe kłopoty w różnych sferach życia. Pogłębiają one kryzys rodzinny, który pojawił się w fazie strat. Ostatnia jest faza utraty nadziei. Mogą się w niej pojawić nawet myśli samobójcze, związane czy to z rozwodem, czy też z zadłużeniem lub zwolnieniem z pracy. Często na osobę uzależnioną spada kilka ciosów, spowodowanych jej uprzednim, niewłaściwym zachowaniem. 

Uzależnienie od hazardu - jak je rozpoznać?

Żeby móc zareagować w odpowiedniej chwili, trzeba umieć rozpoznać uzależnienie od hazardu. Chory powinien zgłosić się na terapię, jednak często nie uświadamia sobie swojego problemu. Ważne jest więc, by nastąpiła szybka reakcja jego otoczenia. Co powinno zaniepokoić? Na pewno ciągłe myślenie o hazardzie, podwyższanie stawek, brak umiejętności zapanowania nad potrzebą grania, złudzenie kontroli nad grą, traktowanie hazardu jako ucieczki przed problemami, okłamywanie bliskich, zaniedbanie innych sfer życia czy nawet pożyczanie środków na grę. 

17 stycznia 2020 Hazard

0 Komentarze