7 rzeczy, o których ludzie na odwyku chcieliby, żebyś wiedział

27 kwietnia 2021 Lekomania

Twarda prawda o wychodzeniu z uzależnienia

Dla wielu ludzi, uzależnienie od substancji było intruzem, który wdzierał się w każdy aspekt ich życia. Ci, którzy z powodzeniem wyszli z uzależnienia, ciężko pracowali, aby zrozumieć, co doprowadziło ich do nadużywania substancji i jak mogą powstrzymać nałóg przed ponownym wtargnięciem w ich życie.

Niestety, istnieje kilka mitów i błędnych przekonań, które otaczają uzależnienie i powstrzymują wielu cierpiących od mówienia innym o tym, przez co przechodzą. Jednym z nich jestpiętno społeczne , które często towarzyszy uzależnieniu. Ludzie często wahają się, czy powiedzieć o tym swoim rodzinom i przyjaciołom w obawie przed krytyką lub porzuceniem.

Najlepszą rzeczą, jaką ludzie mogą zrobić dla osoby w trakcie zdrowienia z uzależnienia, jest stanie u jej boku podczas trwającej podróży.

Wychodzenie z uzależnienia jest trudne, gdy odbywa się w pojedynkę, nawet długo po zakończeniu leczenia. Ważne jest, aby ludzie rozumieli, co ich ukochana osoba znosi w czasie uzależnienia. W ten sposób rodziny, przyjaciele i małżonkowie mogą wspólnie pomóc osobie na odwyku trzymać się planu trzeźwości.

Co osoby po odwyku chciałyby ci powiedzieć?

Oto rzeczy, które ludzie w trakcie odwyku chcieliby móc powiedzieć innym o swoich zmaganiach z nałogiem:

Oni nie wybrali, aby stać się uzależnionym.

Uzależnienie nigdy nie jest wyborem danej osoby. Wiele osób uzależnia się od leków przepisanych przez lekarza w celu leczenia jakiegoś schorzenia. Z czasem leki przepisywane na receptę zmieniają sposób funkcjonowania mózgu danej osoby. Osoby te mogą kontynuować przyjmowanie tabletek, aby czuć się "normalnie" i być w stanie przetrwać dzień. Zanim się zorientują, powstaje uzależnienie, a dana osoba może zacząć łaknąć większych dawek przepisanej substancji.

Ale uzależnienie nie zawsze narasta z czasem. Wiele uzależnień jest wywoływanych przez jednorazowe eksperymenty z daną substancją. Metamfetamina i narkotyki halucynogenne, takie jak ecstasy, to tylko kilka z najczęstszych przykładów, które mogą spowodować natychmiastowe uzależnienie. Już jedna dawka tych narkotyków może zapoczątkować destrukcyjny wzorzec nadużywania.

Uzależnienie może dopaść każdego w każdej chwili.

Telewizja i filmy przez lata przedstawiały ludzi z uzależnieniami w negatywny sposób. Prawda jest jednak taka, że każdy może uzależnić się od narkotyków lub alkoholu, niezależnie od pochodzenia, wieku czy statusu finansowego.

Badania wykazały szereg czynników, które sprawiają, że niektóre osoby są bardziej podatne na uzależnienie. Na przykład, jeśli osoby te zaczęły używać narkotyków lub spożywać alkohol w młodym wieku, są bardziej podatne na rozwój uzależnienia w późniejszym okresie życia. Posiadanie w rodzinie członka z problemem nadużywania narkotyków lub alkoholu również zwiększa prawdopodobieństwo uzależnienia.

Może istnieć więcej niż jeden powód, dla którego zaczęli oni nadużywać narkotyków lub alkoholu.

Rzadko istnieje jeden jedyny powód, dla którego dana osoba uzależnia się od narkotyków lub alkoholu. Często zdarza się, że osoba nadużywa substancji, aby stłumić stresujące lub niespokojne uczucia, które odczuwa. Te uczucia, które prowadzą ludzi do nadużywania substancji, mogą wynikać z uporczywych problemów w relacjach rodzinnych lub z choroby psychicznej. W rzeczywistości wiele osób, które udają się na odwyk z powodu uzależnienia, otrzymuje również leczenie współwystępujących zaburzeń psychicznych, takich jak depresja lub zespół stresu pourazowego (PTSD).

Na szczęście dzisiejsze odwyki są wyposażone tak, aby pomagać ludziom w rozwiązywaniu wszystkich rodzajów przyczyn leżących u podstaw nadużywania substancji. Zamiast skupiać się wyłącznie na uzależnieniu, ośrodki leczenia stosują kompleksowe, zindywidualizowane programy, które traktują całą osobę. Zapewnia to największe szanse na pełne wyzdrowienie.

Nie wspominaj o przeszłości, kiedy oni odbudowują swoją przyszłość.

Podjęcie decyzji o udaniu się na odwyk jest jednym z najtrudniejszych wyborów, jakie może podjąć osoba. Potrzeba ogromnej siły i samorealizacji, aby to zrobić - zwłaszcza w przypadku osoby cierpiącej z powodu uzależnienia.

Rozmyślanie o przeszłości i przeżywanie błędów z przeszłości przynosi efekt przeciwny do zamierzonego dla osoby, która jest w trakcie leczenia uzależnienia. Osoba taka jest w bardzo wrażliwym stanie umysłu, więc o wiele lepiej jest dla niej skupić się na nowym, zdrowym życiu, które właśnie teraz sobie toruje. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to być tam dla osoby w trakcie odwyku i zachęcać ją na każdym kroku.

Ona nigdy nie chciała cię zranić ani rozczarować.

Kiedy osoba zaczyna polegać na narkotykach lub alkoholu, nie zdaje sobie sprawy z rozległych reperkusji, które mogą wynikać z ich używania. Zaczęli nadużywać substancji, aby poczuć się lepiej lub inaczej, ale nigdy nie robili tego z zamiarem skrzywdzenia innych ludzi wokół nich.

Niestety, zbyt często zdarza się, że rodzina, przyjaciele i małżonkowie danej osoby są dotknięci ich uzależnieniem. Osoby z otoczenia osoby uzależnionej od substancji mogą doświadczyć jej wybuchowego temperamentu, niekonsekwentnego zachowania lub innych skutków nadużywania substancji. Wiele odwyków i grup wsparcia oferuje terapię rodzinną jako część procesu zdrowienia danej osoby, aby pomóc naprawić i wzmocnić relacje po tym, jak zostały one zniszczone przez uzależnienie.

Wciąż byli "nimi" pod swoim uzależnieniem.

Uzależnienie jest potężną chorobą, która wprowadza ciało człowieka w fizyczny i psychiczny zamęt. Zmienia mózg człowieka, zaburzając jego normalną hierarchię potrzeb i pragnień. Rzeczy, które kiedyś lubiła robić dana osoba, stają się drugorzędne w stosunku do zdobywania i używania narkotyków lub alkoholu.

Pomimo uzależnienia, twój bliski był wciąż tą samą osobą. Jedyna różnica polegała na tym, że była chora i potrzebowała twojej pomocy w pokonaniu uzależnienia. Podczas leczenia i po jego zakończeniu, ich prawdziwe ja zaczyna znowu błyszczeć.

Potrzebują twojego wsparcia teraz i zawsze.

Każdego roku miliony ludzi potrzebują leczenia uzależnienia, ale go nie otrzymują. Świadczy to o tym, że uzależnienie jest wszechobecnym problemem, który często jest ignorowany. Ale z twoją zachętą i wsparciem, podróż twojego bliskiego w kierunku wyzdrowienia jest łatwiejsza niż kiedyś wydawało się to możliwe.

Wspieranie bliskiej osoby w trakcie zdrowienia

Oto kilka sposobów, w jaki możesz wspierać bliską osobę podczas jej powrotu do zdrowia:

Dawaj przykład.

Pokaż, że utrzymanie wyzdrowienia jest możliwe, wprowadzając pozytywne nawyki, takie jak gotowanie zdrowej żywności czy ćwiczenia.

Stwórz środowisko wolne od substancji.

Nie pozwól, by w twoim domu pojawiły się pokusy lub czynniki wyzwalające.

Wysłuchaj ich.

Czasami osoba, która wraca do zdrowia, potrzebuje tylko kogoś, z kim może porozmawiać.

Uczęszczaj z nią do grup wsparcia.

Świadomość, że są ludzie, którzy stoją po jej stronie, daje jej motywację do działania.

Bądź cierpliwy.

Powrót do zdrowia wymaga czasu, dyscypliny i zaangażowania.

Poznaj oznaki nawrotu.

Nawrótmoże się zdarzyć i ważne jest, aby wiedzieć, na co zwracać uwagę. Jeśli osoba w trakcie leczenia wydaje się wracać do starych nawyków, natychmiast szukaj pomocy.

Jeśli ty lub ktoś, kogo znasz, cierpi z powodu uzależnienia, nadszedł czas, aby uzyskać pomoc, której potrzebujesz. Skontaktuj się już dziś z wyspecjalizowanym ośrodkiem leczenia, aby dowiedzieć się, że powrót do zdrowia jest możliwy jak nigdy dotąd.

Dla niektórych osób podjęcie leczenia uzależnienia było jak sięgnięcie dna. Ale zamiast tego, ich wybór, aby wejść na odwyk był jasnym początkiem dla reszty ich życia.

27 kwietnia 2021 Lekomania

0 Komentarze