Czy małe miasteczko w Luizjanie może położyć kres nieuczciwemu marketingowi producenta opioidów?

31 maja 2021 Lekomania

Cztery lata temu pewna para wybrała się na przejażdżkę, po czym uległa wypadkowi. Żonie przepisano opioidy, aby poradzić sobie z bólem po wypadku samochodowym, co skończyło się uzależnieniem od narkotyków.

Żona, która w momencie uzależnienia była w ciąży, urodziła dziecko cierpiące na noworodkowy zespół abstynencyjny, czyli NAS. NAS to choroba wywoływana przez opioidy, która powoduje objawy odstawienia u dzieci urodzonych z uzależnienia od narkotyku, na który były narażone w łonie matki. NAS może powodować wiele problemów w późniejszym życiu, takich jak ADHD lub deficyty poznawcze.

Tyler Roach, zaniepokojony wiadomością o potencjalnie niekorzystnej przyszłości swojego noworodka, poszukał adwokata Scotta Bickforda, aby pozwać producentów opioidów, którzy spowodowali uzależnienie jego żony od opioidów.

Kanwakjeet J.S. "Sunny" Anand, profesor pediatrii, który jest zaangażowany w sprawę, rzucił nieco światła na to, jak powszechna jest sytuacja Roachów. Co godzinę w USA hospitalizowane jest jedno niemowlę cierpiące na NAS, podczas gdy od jednego do sześciu porodów na 1000 każdego roku było dotkniętych przyjmowaniem opioidów w czasie ciąży.

Tragicznie, problem ten nie jest nowy. Liczba zgonów z powodu przedawkowania opioidów wzrosła czterokrotnie od 1999 roku w samych Stanach Zjednoczonych, a około 2,1 miliona Amerykanów cierpi na zaburzenia spowodowane receptami na opioidy. Wojna z narkotykami w Ameryce szybko się nasila, przez co trudno jest wskazać producentów, którzy ponoszą winę za tak wiele cierpienia.

Przy tak wielu firmach produkujących leki dla potrzebujących konsumentów, wraz z ośmioma kartelami nadzorującymi dystrybucję opioidów z Meksyku do USA, odkrycie prawdy o tym, kto jest odpowiedzialny za sprawę Roachesa, wśród wielu innych przypadków NAS, jest prawie niemożliwe.

Jak więc ten pozew wytropi winowajcę?

Podczas gdy inne 49 stanów USA opierają swój system prawny na angielskim Common Law, Luizjana prowadzi swój system prawny według francuskiego prawa cywilnego. Stanowy kodeks prawa cywilnego pozwala obywatelom Luizjany, a w tym przypadku parafii, w której złożono pozew, zebrać się w procesie, aby walczyć z zagrożeniami spowodowanymi przez producentów opioidów.

Gdy tylko pozew został przedstawiony organizacji Healthcare Distribution Alliance, ta podjęła walkę. Nie zgodzili się z winą, stwierdzając: "Biorąc pod uwagę naszą rolę, pomysł, że dystrybutorzy są odpowiedzialni za liczbę wypisywanych recept na opioidy przeczy zdrowemu rozsądkowi i brakuje zrozumienia tego, jak łańcuch dostaw farmaceutyków faktycznie działa i jest regulowany". Jednak DEA ukarała grupę grzywną w wysokości prawie 200 milionów dolarów za "wątpliwą dystrybucję" tylko w tym roku, a jest dopiero marzec.

Ten rodzaj pozwu jest meandrującą epidemią, co czyni go tylko niewielką częścią 350 podobnych pozwów przeciwko korporacjom produkującym opioidy w ciągu ostatnich dwóch lat. Biorąc pod uwagę dużą liczbę podobnych pozwów, z których każdy indywidualnie tworzy ogromną ilość odkryć, sądy zdecydowały się połączyć te sprawy w pozew zbiorowy znany jako Multidistrict Litigation lub MDL.

Jeśli nic innego, MDL tworzy jedno centrum obsługi wszystkich dokumentów i wymiany informacji.

MDL zabiera rozległy proces odkrywania i wystawia "przypadki testowe", zanim dojdzie do jakichkolwiek przemyśleń na temat dalszych procesów lub ugody.

W przypadku Luizjany, zamierzają utrzymać sprawę w ramach stanu, a nie federalnego MDL, zapewniając potencjał dla miliardów dolarów na rzecz powodów z parafii. Wygranie sprawy zapewniłoby fundusze na programy Medicare, a także na leczenie nawrotów i zapobieganie tym, których to dotyczy.

Pozew jest wspierany przez wielu specjalistów zdrowia publicznego, którzy planują długoterminową opiekę dla powodów. Opieka ta w szczególności obejmuje programy detoksykacyjne, znane również jako pierwszy krok w powrocie do zdrowia.

Rozstrzygnięcie i długość sprawy nie są jeszcze przesądzone, jednak wielu spodziewa się pozytywnego nowego początku dla potrzebujących ofiar.

31 maja 2021 Lekomania

0 Komentarze