Dlaczego alkohol jest najbardziej śmiercionośnym narkotykiem

27 kwietnia 2021 Lekomania

Najbardziej śmiercionośny narkotyk

Opioidy są biorąc nagłówki wiadomości przez burzę, i słusznie, jak żyjemy wśród śmiertelnej epidemii przedawkowania opioidów tutaj w USA. Ludzie umierają z pigułek na receptę każdego dnia, a my nie możemy zrobić wystarczająco dużo, aby zmniejszyć liczbę tych zgonów. Jednak to, o czym nie słyszymy wystarczająco dużo, to alkohol i to, jak bardzo jest śmiertelny. Alkohol jest najbardziej akceptowalnym społecznie narkotykiem na rynku i najłatwiej dostępnym. Nawet z tą wiedzą, ogół społeczeństwa nadal ma tendencję do wierzenia, że alkohol jest w porządku, nie jest niebezpieczny i jest akceptowalną formą relaksu. Nauka mówi nam coś innego. Alkohol jest najbardziej śmiercionośnym narkotykiem ze wszystkich. Przyjrzyjmy się, dlaczego tak jest.

Alkohol zabija więcej ludzi niż wszystkie inne narkotyki razem wzięte.

Alkohol jest trzecią główną przyczyną śmierci w USA, której można zapobiec. Narodowy Instytut Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu poinformował, że alkohol powoduje 88 000 zgonów każdego roku. Alkohol skrócił życie tych 88.000 istot ludzkich o 30 lat. Wszystkie inne narkotyki razem wzięte powodują tylko 30.000 zgonów rocznie. Alkohol jest szkodliwy nie tylko dla jednostki, ale także dla społeczeństwa jako całości. Jego negatywne skutki są szeroko zakrojone i mogą prowadzić do urazów, wypadków samochodowych, przemocy i napaści na tle seksualnym. Nawet wiedząc o tym, alkohol jest wciąż bardziej powszechny niż inne narkotyki, a dystrybutorzy alkoholu i barmani nie są traktowani jak dilerzy narkotyków, którzy sprzedają heroinę i kokainę. Alkohol różni się od innych nielegalnych substancji, o których wiemy, że mogą powodować zgony z powodu przedawkowania, ponieważ alkohol może również zabijać ludzi powoli, pogarszając stan ciała.

Alkohol jest trzykrotnie bardziej szkodliwy niż kokaina czy tytoń.

Według badań opublikowanych w 2010 r. przez grupę brytyjskich naukowców, alkohol został uznany za najbardziej szkodliwy narkotyk w ogóle i prawie trzy razy bardziej szkodliwy niż kokaina czy tytoń. Dla porównania, ecstasy było tylko jedną ósmą tak szkodliwe jak alkohol. Ranking ten zachęcił naukowców do stwierdzenia, że agresywne zwalczanie szkodliwości alkoholu jest konieczną strategią w zakresie zdrowia publicznego. Wspomnieli oni również, że obecne klasyfikacje narkotyków mają niewiele wspólnego z relacją do dowodów szkodliwości. To, że kokaina i heroina są nielegalne, nie czyni ich bardziej niebezpiecznymi. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że zagrożenia związane z alkoholem powodują każdego roku 2,5 mln zgonów na świecie z powodu chorób serca i wątroby, wypadków drogowych, samobójstw i nowotworów. W skali podanej przez naukowców, alkohol otrzymał ocenę 72 na 100. Heroina otrzymała 55, podczas gdy crack otrzymał 54.

Alkohol jest łatwiej dostępny niż większość innych narkotyków.

Nawet jeśli jest to najbardziej śmiercionośny narkotyk, alkohol jest legalny w USA i Wielkiej Brytanii, a także w wielu innych krajach na całym świecie. Jak widać z tego badania i dalekosiężnych skutków alkoholu, legalne substancje powodują tyle samo lub więcej szkód, niż substancje nielegalne. Może to wynikać po części z tego, jak łatwy jest dostęp do alkoholu. Większość ludzi nawet nie nazywa alkoholu narkotykiem ze względu na jego akceptację i dostępność w naszym społeczeństwie. Czy wiesz, że więcej osób trafia do placówek leczenia uzależnień od alkoholu niż od jakiegokolwiek innego narkotyku? Według Psychology Today, tylko 50 procent Amerykanów pije. Z tych 50 procent, większość alkoholu jest spożywana przez górne 10 procent. Ci najciężej pijący konsumują około 73 drinków tygodniowo. Oznacza to, że Big Alcohol musi sprzedawać alkohol ciężkim, problematycznym osobom pijącym. Ich rynek docelowy to grupa ludzi chorych i cierpiących. To nie różni się od regularnych dealerów narkotyków, którzy zależą od konsumentów, aby kupić swoje produkty.

Alkohol bezpośrednio powoduje wiele chorób.

W zeszłym roku dowiedzieliśmy się, że alkohol jest bezpośrednią przyczyną 7 form raka. Nawet osoby pijące lekko i umiarkowanie są narażone na ryzyko. Badanie, opublikowane w czasopiśmie Addiction, dostarczyło dowodów na to, że alkohol jest bezpośrednią przyczyną raka piersi, wątroby, jelita grubego, przełyku i innych rodzajów raka. Naukowcy wspomnieli również, że istnieje coraz więcej dowodów, choć jeszcze nie rozstrzygających, że alkohol powoduje również raka skóry, prostaty i trzustki. Alkohol powoduje również stłuszczenie wątroby, marskość wątroby i alkoholowe zapalenie wątroby. Te schorzenia mogą zabijać pijących powoli i przez wiele lat. Duże spożycie alkoholu może osłabić serce i wpłynąć na sposób dostarczania tlenu i składników odżywczych do niektórych narządów w organizmie. Długotrwałe i nadmierne spożywanie alkoholu może również zaburzać funkcjonowanie i strukturę mózgu. Nie wspominając już o zdarzeniach, które mają miejsce po spożyciu alkoholu, takich jak wypadki samochodowe, wypadki DUI, obrażenia odniesione pod wpływem alkoholu, toksyczne związki i niszczenie mienia.

Prawda jest taka, że alkohol jest najbardziej śmiercionośnym narkotykiem, a badania i statystyki to potwierdzają. W kraju, który skupia się wyłącznie na obecnej epidemii opioidów, te fakty są dobrym przypomnieniem, że alkohol jest bardziej śmiercionośny i bardziej społecznie akceptowalny niż inne narkotyki. Następnym razem, gdy ktoś będzie próbował usprawiedliwić picie alkoholu, pamiętaj, że powoduje on raka i inne choroby, jest trzy razy bardziej szkodliwy niż kokaina czy tytoń, i powoduje więcej zgonów niż wszystkie inne narkotyki razem wzięte. Nie powinniśmy po prostu akceptować, że alkohol był częścią życia; powinniśmy mówić o tym, jak bardzo jest śmiertelny.

27 kwietnia 2021 Lekomania

0 Komentarze