Jak kawa może przekierować Twój mózg na uzależnienie

29 marca 2021 Lekomania

W ostatnich latach nastąpiła zmiana w sposobie, w jaki społeczeństwo postrzega uzależnienia. Więcej osób w końcu zaczyna postrzegać uzależnienie jako to, czym ono jest - chorobę.Uzależnienie ma podłoże psychologiczne. Oferuje szybką ścieżkę do mózgowego układu nagrody i wytwarza głód doznań doświadczanych podczas używania substancji.Chociaż niektórzy ludzie są bardziej podatni na rozwój uzależnienia, nie ma jednego powodu, dla którego ktoś eksperymentuje z narkotykami. Niektóre czynniki mogą obejmować:Dopasowanie się społecznie do rówieśnikówRedukcja stresu lub lękuImproving zdolności sportoweSubsiding objawy depresjiNiezależnie od tego, jak lub dlaczego ktoś zaczyna, używanie narkotyków może wpływać na substancje chemiczne w mózgu, potencjalnie prowadząc do uzależnienia. "To nie jest coś, co rozwija się z dnia na dzień dla każdej osoby. Ogólnie rzecz biorąc, istnieje seria kroków, które jednostki przechodzą od eksperymentowania i okazjonalnego używania [do] rzeczywistej utraty kontroli nad używaniem. I to właśnie ten proces definiuje uzależnienie."- Dr Kathleen Brady, ekspert ds. uzależnień Nieleczone uzależnienie może powodować fizyczne i emocjonalne konsekwencje przez całe życie. Twój bliski nie musi cierpieć w milczeniu. Istnieje wiele opcji leczenia, które zapewnią jej narzędzia niezbędne do odzyskania kontroli nad swoim życiem.

Don't Let Covid-19 Stop You from Getting HelpRehaby są nadal otwarte! Find Help NowThe Effects of Addiction on the BrainWhen a drug is consumed, it interferes with how the brain functions. Wysyła mylące wiadomości, które mózg przekłada na potrzebę większej ilości pewnej substancji chemicznej lub produkcji mniejszej ilości innej substancji chemicznej.Z czasem mózg przestaje produkować pewne substancje chemiczne, ponieważ staje się uzależniony od otrzymywania tego, czego potrzebuje od narkotyków. Weźmy na przykład kofeinę. Każdego ranka, kiedy się budzisz, twój mózg automatycznie uwalnia substancje chemiczne, które dodają ci energii i motywują na nadchodzący dzień. Pewnego ranka jednak potrzebujesz małego pick-me-up'u - miałeś niespokojną noc i nie wyspałeś się tak dobrze jak zwykle. Po namyśle decydujesz się na filiżankę kawy, która doda Ci energii.

Następnego dnia rano wypijasz kolejną filiżankę kawy i kontynuujesz ten nawyk przez kolejne tygodnie i miesiące. Zanim się zorientujesz, każdego ranka będziesz łaknął kawy, aby móc funkcjonować. Uzależnienie od narkotyków działa w podobny sposób - bez narkotyku w organizmie jest pustka. Jeśli dana osoba przestanie karmić uzależnienie, mogą pojawić się objawy odstawienia. Na przykład, jeśli zrezygnujesz z picia kawy każdego ranka, Twój mózg nie będzie w stanie natychmiast rozpoznać, czego mu brakuje.

To z kolei wywołuje objawy odstawienia, takie jak bóle głowy, drażliwość i niepokój. Mózgi osób uzależnionych zostały zmodyfikowane przez narkotyk w taki sposób, że brak narkotyku sprawia, że sygnał do mózgu, który jest równoważny z sygnałem, kiedy jesteś głodny. To tak, jakby osoba znajdowała się w stanie deprywacji, w którym zażywanie narkotyku jest niezbędne do przeżycia.- Dr Nora Volkow, dyrektor National Institute on Drug Abuse Opcje leczenia uzależnieńDzisiaj istnieje niezliczona ilość opcji, które mogą pomóc Twojej bliskiej osobie w wyjściu z uzależnienia. Aby posunąć się naprzód w procesie zdrowienia, muszą oni zachować otwarty umysł i żyć w chwili obecnej. Opór przed wsparciem ze strony centrum leczenia uzależnień sprawi jedynie, że uzależnienie będzie kontynuowało swoją ścieżkę zniszczenia.Często ludzie powstrzymują się przed rozpoczęciem leczenia z powodu strachu. Czasami te obawy mogą obejmować: Ich uzależnienie jest poza pomocą Poszli zbyt daleko w uzależnienie Ludzie będą oceniać ich działania Będą musieli zmierzyć się z piętnem odwyku Zwykle wczesne etapy leczenia lub terapii zaczynają się od świetnego poziomu wyjściowego z małymi krokami poprawy. W miarę jak leczenie się pogłębia, doradca ds. uzależnień zaczyna badać podstawowe czynniki, które mogą wywołać uzależnienie. W obliczu trudnych wspomnień, rzucenie palenia może wydawać się najłatwiejszym rozwiązaniem. Na tym etapie twoja bliska osoba będzie potrzebowała systemu wsparcia, który zachęci ją do kontynuowania leczenia. Proces zdrowienia polega na uzdrowieniu ciała, umysłu i duszy. Chodzi o zdrowie twojej bliskiej osoby i bycie jej najlepszym "ja". Uzależnienie nie jest wyborem ani wadą moralną, to choroba.

29 marca 2021 Lekomania

0 Komentarze