Lekomania - charakterystyka choroby

23 września 2019 Lekomania

W czasach, w których nawet bardzo silne leki można kupić bez recepty, diagnozowanie lekomanii jest szczególnie trudnym zadaniem. Z jednej strony trudno nie oprzeć się wrażeniu, że większość Polaków nie potrafi już wyobrazić sobie życia bez leków. Z drugiej, rozpoznanie osoby, która popada w uzależnienie jest trudniejsze niż kiedykolwiek. Każdy z nas sięga przecież choćby po środki przeciwbólowe zdecydowanie częściej niż jest to sugerowane przez lekarzy.

Lekomania – diagnoza

Termin lekomania to najpopularniejsze określenie stosowane wtedy, gdy chce się opisać uzależnienie od leków. I choć w przeświadczeniu Polaków nie jest ona problemem tak poważnym, jak choćby uzależnienie od papierosów i narkotyków, tak naprawdę uzależnienie od leków może być równie niebezpieczne. Substancje, z jakimi mamy do czynienia w lekach, wchodzą w interakcje z naszym organizmem. Jeśli tego potrzebuje, pomagają mu, w innych okolicznościach jednak prowadza do poważnych zaburzeń.

Uzależnienie od leków, tak samo jak ma to miejsce w przypadku nałogu alkoholowego lub narkomanii, wywołuje określone objawy, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Co więcej, jeśli osoba uzależniona traci dostęp do leków, reakcje jej organizmu są identyczne z tymi, jakie charakteryzują organizm narkomana lub alkoholika próbującego wyrwać się z sideł nałogu. Bardzo zbliżony jest też sam schemat choroby. Pierwsze objawy zwykle pozostają niezauważone, każdemu z nas zdarza się bowiem sięgać po leki, gdy nie czuje się najlepiej, ma gorszy nastrój lub zmaga się z dolegliwościami bólowymi. Z czasem jednak tylko przyjmowanie coraz większych dawek leków okazuje się satysfakcjonujące. Co szczególnie niepokojące, w pewnym momencie wyniszczony organizm z zaburzeniami metabolizmu rzeczywiście zaczyna tych leków wymagać, jego prawidłowe funkcjonowanie nie jest już bowiem możliwe. W przypadkach skrajnych dochodzi do przedawkowania leku, zatrucia, a nawet śmierci – jeśli lekomanowi nie zostanie udzielona właściwa pomoc.

lekomania

Jak rozpoznać uzależnienie od leków?

Jak już wspomniano, początkowo zależność lekowa jest niemal niemożliwa do rozpoznania. Z czasem jednak w organizmie i zachowaniu chorego dochodzi do zmian, które powinny być alarmujące nie tylko dla niego samego, ale i dla osób znajdujących się w jego najbliższym otoczeniu. W pierwszej kolejności wymienia się w tym kontekście zmiany osobowościowe, łatwo też zauważyć, że chory nie tylko sięga po coraz większe dawki leków, ale również wykazuje się rosnącą kreatywnością, aby wejść w ich posiadanie. Spadek zdolności psychomotorycznych idzie w parze z objawami tak zwanego zespołu abstynencyjnego występującego w okresie, w którym dostęp do leków jest utrudniony.

Lekoman zwykle nie ogranicza się do sięgania po leki codziennie. Charakterystyczne jest dla niego również to, że stosuje je znacznie dłużej niż wskazują na to zalecenia producenta. Często nie waha się też przed użyciem medykamentów, których termin przydatności do spożycia już dawno wygasł. Tabletki i leki w innych postaciach przestają też spełniać swoje pierwotne funkcje. Stają się sposobem na radzenie sobie nie z chorobą, ale z problemami, jakie pojawiają się w codziennym życiu, dostarczają energii i poprawiają nastrój. Osoba uzależniona na pewnym etapie nie jest w stanie podejmować bez nich jakichkolwiek działań.

23 września 2019 Lekomania

0 Komentarze