W jaki sposób Purdue Pharma i Rodzina Saklerów przeniosły się do kryzysu opioidowego

2 października 2020 Lekomania

Epidemia opioidowa. Jak to się stało?

Szacuje się, że 130 osób umiera każdego dnia z powodu przedawkowania opioidów. Obejmuje to leki przeciwbólowe na receptę, syntetyczne opioidy, takie jak fentanyl i heroina. Spośród osób, które używają heroiny, 80% po raz pierwszy nadużyło opioidów na receptę, takich jak OxyContin lub Vicodin. W rzeczywistości 3 najczęstsze leki biorące udział w zgonach z powodu przedawkowania na receptę to metadon, Oxycodone (OxyContin) i Hydrocodone (Vicodin). Tylko w 2017 roku Amerykanom z bólem wydano ponad 191 milionów recept na opioidy. Około 21 do 29% pacjentów, którzy otrzymują receptę na opioidy na przewlekły ból, nadużywa ich, a między 8 a 12% z nich rozwija się zaburzenie używania opioidów. Epidemia opioidowa trwa od 20 lat, zabierając tysiące istnień ludzkich poprzez śmierć lub uzależnienie. Aby zrozumieć, jak do tego doszło, trzeba spojrzeć wstecz na koniec lat 90-tych, a prawdopodobnie w centrum tego wszystkiego znajdą się Purdue Pharma i Rodzina Sackler.

Purdue Pharma

Purdue Pharma została założona w latach 90-tych przez Richarda Sacklera, a firma planowała odsłonięcie pigułki przeciwbólowej OxyContin w 1996 roku. Strategia marketingowa Purdue Pharma miała na celu skierowanie leku do wszystkich pacjentów z bólem chronicznym, a nie tylko do pacjentów z nowotworami. W wiadomości e-mail z 1994 roku, wysłanej przez dyrektora ds. sprzedaży i marketingu Michaela Friedmana do 3 członków rodziny Sackler, Friedman powiedział: "Nasza obecna działalność w MS Contin stworzyła "franczyzę" z pewnymi lekarzami, którzy rutynowo wypisują recepty na lek", Friedman kontynuował, że ci lekarze "mogą być pomostem, który możemy wykorzystać do rozszerzenia stosowania OxyContinu poza pacjentów z chorobą nowotworową do przewlekłego bólu niezłośliwego". Ten pomysł włączający lekarzy promować OxyContin pracował, rosnąć sprzedaż od $48 milion w 1996 prawie $1.1 miliard w 2000.

Przed 1990s, wiele lekarze wahali się przepisywać pacjentom opioidy dla bólu z powodu ryzyka rozwoju uzależnienia. Jednak w miarę jak Purdue Pharma i inne duże firmy farmaceutyczne rozwijały relacje z wiodącymi lekarzami i naukowcami, rozprzestrzenianie się błędnych informacji zaczęło stwierdzać, że opioidy są bezpieczne i skuteczne. Purdue prowadził programy obiadowe i weekendowe spotkania, aby porozmawiać z lekarzami o OxyContinie. W wiadomości e-mail z 1996 roku od Richarda Sacklera stwierdził: "Lekarze, którzy uczestniczyli w programach obiadowych lub weekendowych spotkaniach napisali ponad dwukrotnie większą liczbę nowych Rxów dla OxyContinu w porównaniu z grupą kontrolną. Spotkania weekendowe miały największy wpływ, zwiększając liczbę nowych recept na OxyContin o czynnik pomiędzy 2,16 a 2,62".

Jednym z przykładów jest neurolog i specjalista od bólu Russell Portenoy, MD, którego centrum bólowe otrzymało miliony dolarów finansowania od Purdue i innych firm farmaceutycznych. Zaprzeczył on wcześniejszym wypowiedziom o zagrożeniach związanych z opioidami, stwierdzając, że "ryzyko uzależnienia od opioidów było minimalne i że nieleczenie bólu było okrutne, a nawet stanowiło zaniedbanie medyczne". Portenoy przyznał się do utrzymywania stosunków finansowych z kilkunastoma firmami produkującymi opioidowe środki przeciwbólowe. Stało się to jednak po opublikowaniu badań w czasopismach medycznych, którym brakowało wiarygodności. Kiedy niektórzy lekarze zaczęli wyrażać swoje obawy dotyczące uzależnienia od opioidów, Sackler wysłał e-mail do dyrektora medycznego Purdue, dr Paula Goldenheima, w którym stwierdził: "Dlaczego nie zaplanujecie prezentacji na temat uzależnienia, nie przedstawicie przekonującej prezentacji, że produkty [o kontrolowanym uwalnianiu] są mniej podatne na potencjał uzależnienia, nadużywanie lub odwracanie uwagi niż produkty [o natychmiastowym uwalnianiu]". W notatce do zespołu sprzedaży Purdue napisano: "Twoim priorytetem jest sprzedaż, sprzedaż, sprzedaż OxyContin".

W miarę upływu lat i rozwoju epidemii opioidów, Purdue Pharma znalazła się pod ostrzałem za wprowadzanie w błąd co do bezpieczeństwa OxyContinu. W 2007 roku Purdue przyznał się do winy za wprowadzenie w błąd opinii publicznej co do ryzyka uzależnienia OxyContinu i zapłacił 600 milionów dolarów. Procesy sądowe nie ustały, a firma otrzymała kolejne tysiące na przestrzeni lat. Na początku 2019 roku doszli do porozumienia, że rodzina Sackler zapłaci 3 miliardy dolarów i zrezygnuje z własności firmy. We wrześniu 2019 roku Purdue Pharma złożyła wniosek o upadłość, który tymczasowo wstrzymałby postępowanie sądowe przeciwko firmie do czasu zakończenia postępowania upadłościowego.

Nie pozwól, aby Covid-19 powstrzymał cię przed uzyskaniem pomocy

Rodzina Sackler

Rodzina Sackler jest jedną z najbogatszych rodzin w Ameryce, z szacowaną na 13 miliardów dolarów fortuną. Kiedyś uważana za rodzinę filantropijną, reputacja rodziny Sackler'ów została naruszona, ponieważ większość ich bogactw pochodzi ze sprzedaży OxyContin. Niektórzy członkowie rodziny zdystansowali się od Purdue Pharma, podczas gdy inni nadal są bardzo zaangażowani. W przeszłości dochodziło do procesów sądowych przeciwko firmie, ale nie przeciwko poszczególnym członkom rodziny. Od końca 2019 roku pozwy są obecnie skierowane zarówno do rodziny, jak i do Purdue Pharma. Wiele osób oskarża teraz rodzinę o próby przeprowadzki i ochrony swojego majątku.

We wrześniu 2019 roku nowojorski prokurator generalny oświadczył, że prześledził 1 miliard dolarów przekazów pieniężnych dokonywanych przez Sackler's, co sugeruje, że "rodzina starała się chronić majątek, ponieważ stanęła przed szeregiem sporów sądowych dotyczących jej roli w kryzysie opioidowym", jak podaje New York Times. Wiele z tych przelewów odbywa się za pośrednictwem szwajcarskich kont bankowych. Banki z siedzibą w Szwajcarii słyną z tajemnicy i wysokiego poziomu prywatności, który nakazuje szwajcarskie prawo. Stat News donosi, że rodzina Sackler była wielokrotnie badana przez FBI przez ponad ćwierć wieku. Istnieje również podejrzenie, że Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) mogła być zaangażowana po odmowie nałożenia ograniczeń dotyczących wydawania OxyContinu po otrzymaniu wniosków od Agencji ds.

Dziś Amerykanie stają się coraz bardziej świadomi zagrożeń związanych z opioidami, ale nadal trwa walka z chciwością i korupcją, na których opiera się wiele firm farmaceutycznych. Przerzucanie winy na uzależnionego było taktyką, mimo że każdy może uzależnić się od potężnych efektów działania opioidów. W słynnym e-mailu z 2001 roku Richard Sackler napisał: "Musimy wbić się w osoby nadużywające narkotyków na wszelkie możliwe sposoby. To oni są sprawcami i problemem. To lekkomyślni przestępcy."

2 października 2020 Lekomania

0 Komentarze