Jak w praktyce wygląda odwyk narkotykowy?

22 września 2019 Narkomania

Pierwszym krokiem na drodze prowadzącej od uporania się z uzależnieniem od narkotyków wydaje się przyznanie przed samym sobą, że ma się problem i należy podjąć kroki mające na celu jego rozwiązanie. Niestety, na tym etapie trudno jest nie tylko mówić, ale nawet marzyć o końcowym sukcesie. Droga do niego okazuje się wyjątkowo wyboista, jednym z jej najważniejszych etapów jest zaś odwyk narkotykowy niejednokrotnie określany też jako detoks.

Na czym polega detoksykacja?

Leczenie osoby uzależnionej od narkotyków jest procesem nie tylko złożonym, ale i odcinającym się od schematów. Trudno mówić nawet o metodach, które mogą być postrzegane jako mniej lub bardziej skuteczne, za każdym razem pojawia się bowiem konieczność dopasowania indywidualnego programu leczenia. Ten jest uzależniony przede wszystkim od tego, w jakim stanie psychicznym znajduje się pacjent, nie bez znaczenia okazuje się jednak również jego kondycja fizyczna oraz sytuacja społeczna. W zdecydowanej większości przypadków pierwszy krok wygląda jednak tak samo. Jest nim detoks, a więc szereg działań, które pomagają w przetrwaniu czasu zespołu abstynenckiego poprawiając jednocześnie zarówno stan organizmu chorego, jak i jego samopoczucie.

odwyk narkotykowy

Etapy detoksykacji

Pamiętając o tym, że poszczególne działania mogą różnić się nieco choćby z uwagi na różnice zachodzące w kondycji psychicznej poszczególnych pacjentów, można dostrzec, że pierwszy etap odwyku narkotykowego niemal zawsze wygląda tak samo. Jest nim medyczny wywiad z pacjentem. Specjalista wykorzystuje go do ustalenia stanu zdrowia oraz określenia ewentualnych przeciwwskazań, które należy brać pod uwagę na dalszych etapach leczenia. Bardzo często konieczne jest także wykonanie dodatkowych badań. Najczęściej są to badania krwi o różnym poziomie szczegółowości, EKG, badania narządów wewnętrznych, a także badania psychologiczne.

Gdy specjalista wie już, co zagraża pacjentowi, a jakie badania mogą być podejmowane bez większych obaw dla jego zdrowia, może rozpocząć właściwą detoksykację. Polega ona najpierw na oczyszczeniu organizmu z narkotyków, jakie nadal się w nim znajdują, a następnie na łagodnym przechodzeniu w stan abstynencji. Proces ten składa się z wielu etapów. Zarówno osoba uzależniona, jak i jej najbliżsi musza mieć przy tym świadomość tego, że poza sukcesami zdarzać będą się także potknięcia, często wyjątkowo bolesne.

W trakcie oczyszczania organizmu z toksyn choremu podawane są nie tylko płyny i elektrolity, ale również leki pozwalające na radzeniu sobie z głodem narkotykowym. Leki te hamują niezwykle gwałtowne reakcje organizmu. Zwykle nie są w stanie oszczędzić osobie uzależnionej wszystkich cierpień, sprawiają jednak, że dolegliwości, z jakimi ma ona do czynienia, stają się znacznie łatwiejsze do zniesienia. Kuracja przewiduje także wspomaganie leków wspomagających – przeważnie mających działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, zapobiegających drgawkom i skurczom mięśni. Na każdym etapie chory powinien też mieć możliwość skorzystania z pomocy terapeuty.

22 września 2019 Narkomania

0 Komentarze