Na czym polega siecioholizm?

25 września 2019 Siecioholizm

Technologia informatyczna, której dynamiczny rozwój obserwujemy w ostatnich latach, ma ogromny wpływ na otaczający nas świat. Dzięki Internetowi możemy komunikować się z osobami znajdującymi się po drugiej stronie kuli ziemskiej, pozyskujemy wartościowe informacje z dziesiątek źródeł i nie mamy powodów do narzekania na nudę.

Rozwój komputerów, urządzeń mobilnych oraz technologii pozwalającej na podłączenie się do sieci sprawia przy tym, że Internet nie jest już rozwiązaniem dla wybranych. Niestety, choć Internet to szereg korzyści, których nie jesteśmy w stanie zakwestionować, mówienie o nim nie jest możliwe bez wspominania o zagrożeniach, jakie niesie on za sobą. Jednym z najpoważniejszych wydaje się być siecioholizm – uzależnienie wcale nie mniej groźne niż uzależnienie od narkotyków lub alkoholu.

Dlaczego uzależniamy się od Internetu?

Wytłumaczenie przyczyn uzależnienia od Internetu nie jest proste, w swoich założeniach wirtualna sieć jest bowiem niemal wolna od wad. Ułatwia nam życie, pozwala na skrócenie czasu wielu czynności (takich, jak choćby zakupy) i sprawia, że więcej czasu możemy poświęcić swoim zainteresowaniom oraz osobom znajdującym się w naszym otoczeniu. Niestety, coraz częściej okazuje się, że nadmiernie korzystając z ułatwień, jakie daje nam Internet coraz bardziej się od nich uzależniamy. Pewne umiejętności niezbędne do funkcjonowania w społeczeństwie zaczynają w nas zanikać, gdy zaś mamy do czynienia z ludźmi bardzo młodymi – nie są w stanie się nawet wykształcić.

siecioholizm

Początki siecioholizmu

Siecioholizm to problem stosunkowo nowy, nic więc dziwnego, że nie potrafimy jeszcze mówić o nim z taką łatwością, jaka charakteryzuje nas choćby wtedy, gdy mówimy o uzależnieniu od alkoholu. Samo uchwycenie momentu, w którym Internet staje się nałogiem, jest przy tym wyjątkowo trudne. Najczęściej zwraca się uwagę na to, że niebezpieczeństwo pojawia się w momencie, w którym Internet przestaje już ułatwiać życie, a zaczyna je zastępować. To podatny grunt zwłaszcza dla osób, które w rzeczywistym świecie cierpią z powodu swoich niedoskonałości – nie potrafią nawiązywać relacji z ludźmi, zmagają się z poczuciem niskiej wartości oraz nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie o to, czego właściwie chcą od życia.

Nie wolno uogólniać, trudno jednak nie dostrzec tego, że siecioholizm jest szczególnie popularny wśród ludzi bardzo młodych. To właśnie oni, odcięci od realnego życia, nie są w stanie nabyć umiejętności pozwalających na sprawne funkcjonowanie w otaczającym ich świecie. Nie wiedzą, jak radzić sobie ze stresem, jak wyrażać emocje, jak postępować w sytuacjach generujących konflikt. Internet wydaje się akceptować ich ograniczenia, w pewnym momencie musi jednak dojść dom konfrontacji z rzeczywistością, a ta potrafi być wyjątkowo brutalna. Uzależnienie to proces, niezmiernie trudno jest więc wskazać granicę, w której można mówić o predyspozycjach oraz o nim samym. Warto zachować jednak czujność, gdy bliska osoba spędza w sieci coraz więcej godzin, zaniedbuje obowiązki, przestaje interesować się tym, co dotychczas było jej pasją i nie radzi sobie z momentami braku dostępu do sieci.

25 września 2019 Siecioholizm

0 Komentarze